Nakladatelé nejsou potřeba. Vydejte svou knihu sami – vyděláte

Nakladatelé nejsou potřeba. Vydejte svou knihu sami – vyděláte

3 minuty čtení

Chystáte se napsat knížku? Skvělé. Připravte se na dlouhou a náročnou cestu. Zvládnou ji jen ti nejvytrvalejší z vás. Ale stojí to za to. Na konci vás čeká zasloužená odměna – radost, uznání a naplnění. Potvrdí vám to každý autor, který v ruce právě drží svou novou knihu. Září mu oči a z jeho tváře můžete číst “Dokázal jsem to!”

Začátek je peklo

Než se pustíte do samotného psaní, prohledáte internet. Třeba se tu najde nějaký zajímavý odkaz, který vám pomůže. Právě v tuto chvíli s největší pravděpodobností narazíte na dvě zajímavé dámy. Jmenují se Stáňa Mrázková a Alice Kirš. Mají společných hned několik věcí:

  • Obě jsou úspěšné podnikatelky.
  • Každá z nich už napsala knihu.
  • Daly dohromady eBook, kde radí jak to také dokázat.

“Hm, ten jejich eBook by se mi mohl hodit” pomyslíte si. A máte pravdu. Psaní knihy bohužel není jen o kreativitě, ale budete muset řešit i pěkně otravné věci. Co například? Tak třeba korektura. I když si svou knihu budete číst stále dokola a občas i pozpátku, stejně všechny chyby nevychytáte. To je prostě zákon. Stáňa a Alice vám poradí, co s tím dělat. Dále se dozvíte informace o sazbě, EANU, ISBN, grafice, tisku a to není zdaleka všechno.

Patálie s nakladateli

“Až to napíšu, seženu si nakladatele a on se o vše postará” uvažujete. Teoreticky by stačilo nějakému zavolat a s velkou slávou mu oznámit, že jste si pro vydání knihy vybrali právě jeho. Nakladatel by pochopitelně měl poskočit radostí a obratem vám nabídnout výhodnou smlouvu. Ovšem tušíte správně – realita je jiná. Radostí poskočíte maximálně vy, když s vámi bude někdo vůbec mluvit. Vaše dobrá nálada opadne přesně v tu chvíli, kdy zjistíte, že slovo výhodná je to poslední, které nabídnutou smlouvu vystihuje. Nevěříte? Za jeden výtisk dostanete v průměru 8 až 10 Kč. Ne, není to sranda.

Vydejte si to sami

Znáte nějakého korektora, grafika a fotografa? Zapátrejte ve svém okolí, a pokud na nikoho nenarazíte, hledejte na internetu. Google zná všechny. Nechte si zaslat nabídky a vyberte si svůj hvězdný tým. Společně to dokážete.

Neztrácejte svůj čas

Tak jo. Předpokládejme, že máte knihu napsanou, opravenou, graficky vytuněnou a vůbec splňuje všechny náležitosti, které splňovat má. Co teď? Teď už jen zbývá zařídit tisk a vymyslet, jak se kniha dostane k lidem. Při představě, že váš byt bude několik měsíců poskytovat azyl stovce knih, se orosí čelo vám i vašemu partnerovi. A co je ještě horší? Všechny je budete muset postupně odnosit na poštu. Fronty na přepážkách, balení a vyplňování adres bude váš denní chleba. Ale nemusí to tak být.

Znáte Travel Bibli?

Co dělají autoři, kteří nechtějí žít mezi hromadou svých knih a své volné chvíle odmítají trávit ve frontách na poště? Využijí fulfillment. Co, že to znamená? Jedná se o firmu, která vám vaše knížky uskladní ve svém skladu a posílá je postupně čtenářům, podle jejich objednávek. Uvedeme si příklad. Zaznamenali jste knížku Travel Bilbe? Napsali ji dva zapálení cestovatelé Matouš Vinš a Petr Novák. Oba mají s cestováním velké zkušenosti a jednoho dne se rozhodli, že se o ně podělí. A vznikla kniha Travel Bilbe.

Krom toho, že jsou oba úspěšní podnikatelé, tak mají společnou ještě jednu věc. Oba mají zoufale málo času. Využili služby ELMS servisu a jejich kniha se dostala rychle a jednoduše ke svým čtenářům. A že to bylo dost práce. Víte, kolik se Travel Biblí prodalo už v předprodeji? Okolo 1 000 kusů. To vše se muselo odeslat za jeden jediný den.

A teď si představte, že by každý kus museli Matouš s Petrem zabalit a odnést na poštu. Neztrácejte svůj čas ani vy. Až své veledílo dokončíte, využijte fulfillmentu. Vyplatí se vám to.