Petr Novák: Cenově se nevyplatí řešit balení a odesílání knížek na vlastní pěst

Petr Novák: Cenově se nevyplatí řešit balení a odesílání knížek na vlastní pěst

3 minuty čtení

Už jste zaslechli o knížce Travel Bible? Jedná se o jednu z nejúspěšnějších knih o cestování, kterou v České republice najdete. My vám  přinášíme velmi inspirativní rozhovor s jejím spoluautorem Petrem Novákem. Kde se mu nejlépe psalo? Dá se prodejem knih uživit? A co pro něj bylo při tvorbě Travel Bible nejtěžší? 

 

Z jakého důvodu jste se rozhodli Travel Bibli vydat v tištěné verzi a ne pouze elektronicky?

Původní plán byl, že Travel Bibli vydáme elekronicky a až po nějaké době vznikne tištěná verze. Pak nás ale oslovil nakladatel a naše plány se změnily.

A jak se o vás nakladatel dozvěděl?

Na Twitteru. Hodně jsme tweetovali o tom, že na knize začínáme pracovat.

S Travel Biblí jste měli velký úspěch, už v předprodeji jste prodali přes 1 000 knih, co pokládáš za hlavní důvod?  

Těch důvodů bylo několik. Velkou roli sehrála právě ta propagace. Nechali jsme ostatní nakouknout pod pokličku už v době, kdy se kniha teprve vyvíjela. Dokonce jsme zveřejnili některé kapitoly a také obsah.

Vznik Travel Bible byl hodně specifický v tom, že naši followeři a fanoušci měli možnost nám napsat, co by je zajímalo. Co by v knize rádi našli. Postupně nám z toho vznikla hezká komunita.

Na úspěchu Travel Bible se určitě také podílelo naše načasování. Vydávali jsme ji před Vánocemi a mnoho lidí ji tedy našlo pod stromečkem.

Jakou jste si dali časovou rezervu na napsání knížky?

Rezerva byla v zásadě nulová. Jednalo se o dny. Špatně jsme se domluvili s nakladatelem – on si myslel, že knihu dodáme na začátku měsíce a my jsme ji dodali až na konci. To přineslo celkem velký tlak na korekturu, vysázení a tisk.

Máš tip na nějaké konkrétní místo, kde se ti nejlépe psalo?

Oblíbil jsem si dvě místa – chatu a Mikulov. Vždy jsme se někde zavřeli a psali a psali. To pokládám za opravdu efektivní styl práce. Některé části knihy jsem samozřejmě tvořili za běžného fungování, ale to nám příliš od ruky nešlo.

Za jak dlouho jste tedy zvládli napsat základ knihy?

To nám trvalo zhruba 3-4 týdny. Ale pak jsme ještě hodně věcí dopisovali a to zabralo mnohem delší dobu.

Vím, že jste chtěli, aby knihy stihly dorazit pod stromeček. Jak jste to zvládli?

Celé to bylo hodně “punkové”. Třeba nám najednou spadly stránky. Náš web totiž neustál velký příval lidí, kteří k nám přišli z jednoho hodně čteného magazínu.

Asi nejvíce jsme se báli toho, aby se všechno stihlo včas. My jsme těch 1 000 kusů prodali v okamžiku, kdy se samotná kniha teprve vázala. Všechno bylo vypočítané přesně na den. Travel Bible se musela v určitý den dostat do ELMSU, aby ji stihli poslat všem lidem a nikdo pod vánočním stromkem neronil slzy.

Kde ses dozvěděl o fulfillmentu? V Čechách je o něm stále celkem nízké povědomí.

Já tušil, že něco takového existuje, ale nevěděl jsem, že se tomu říká fulfillment. Na nějaké akci jsem se setkal s Dominikem Formánkem, který mi vysvětlil, jak to celé funguje. Líbilo se mi to. Když jsem řešil posílání knížek, tak jsem si na něj hned vzpomněl a požádal ho o pomoc.

Proč jste si vybrali právě ELMS service? Co pro vás bylo při výběru rozhodující?

Samozřejmě jsme se seznámili i s nabídkou konkurence, ale tlačil nás čas. Dominika jsem znal a to ve mně vzbuzovalo důvěru. Řekl jsem si, že je zbytečné pátrat po něčem jiném. A teď jsem rád, že jsme se tak s Matoušem rozhodli.

Bylo něco, co bys chtěl aby v ELMSU fungovalo jinak?

Všechno bylo úplně v pohodě. Když se vyskytl nějaký technický problém, hned jsme ho vyřešili.

Co pokládáš za nejnáročnější část celého procesu, kdy kniha vznikala?

Úplně nejnáročnější je knihu napsat. To trvá nejdéle.

Ale kdybyste nevyužili fulfillmentu, tak by se možná nejnáročnější částí stalo balení a posílaní knih, že?

No tak to rozhodně. To bych si ještě asi dvakrát rozmyslel, jestli do toho vůbec půjdu 🙂 Jedna z mých aktivit je také provozování malého e-shopu, na kterém si testuji různé věci. Díky tomu jsem s posíláním zásilek získal zkušenosti a je to vážně hrozné. Nedokáži si představit, že bych s každou Travel Biblí běhal na poštu. Bez ELMSU bychom nezvládli poslat ani všechny knihy z předprodeje.
Můžeme se těšit na nějaké pokračování Travel Bible?

Zrovna nedávno jsme další knihu s Matoušem řešili, ale ještě nevíme, zda to bude přímo pokračování Travel Bible. Otázka je, kdy se k tomu dostaneme. Teď máme spoustu jiných starostí. Pořádáme totiž 1. října cestovatelský festival pod záštitou Travel Bible a řešíme věci okolo toho. Předpokládám, že až tak v listopadu získáme potřebný prostor na promyšlení další knihy.

Máte ambice, že byste ji zase vydali do Vánoc?  

Ne, takové ambice rozhodně nemáme. Aktuálně zajišťujeme překlad Travel Bible do němčiny a polštiny. A myslím si, že bohužel ani to do Vánoc nestihneme.

Travel Bible má opravdu velký úspěch. Je ale možné se uživit pouze jejím prodejem?

Já mám i jiné aktivity, ale prodejem knihy se do jisté míry uživit dá. Předpokladem je, že se vše udělá chytře a rozumně. Úspěch knihy se netýká jen samotného napsání. Člověk musí mít spoustu jiných znalostí, například technických. Třeba hrozně důležitá je dobrá prodejní stránka a propagace. Když tohle všechno zajistíš, psaní knih tě normálně uživí.

Z peněz, které ti Travel Bible vydělala, pokrýváš náklady na cestování?

Ano, přesně tak. S Matoušem jsem si řekli, že je to nejlepší způsob využití těchto příjmů. Získáváme díky tomu další zkušenosti, o které se dělíme s komunitou okolo Travel Bible.

Je něco, co bys zpětně udělal jinak? Ať už při psaní, vydávání nebo distribuci.

Rozhodně bych začal dříve. Vše se odehrávalo v obrovském časovém presu a vznikaly zbytečné chyby, které jsme museli řešit.

Myslíš, že budeš někdy muset být řadovým zaměstnancem s pracovní dobou od – do? V jakém oboru by ses viděl?

To si vůbec představit nedokážu. Nikdy jsem pořádně zaměstnaný nebyl. Já jsem od střední školy na volné noze. Přesně jeden rok jsem vydržel pravidelně chodit do jedné firmy, ale to už je vážně dávno. Představa, že teď někde musím sedět 8 hodin denně je pro mě naprosto nereálná.

Travel Bibli jsi s Matoušem napsal, protože jste oba velcí cestovatelé. Nestalo se ti, že by ses cestování už “přejedl”?

Naštěstí zatím ne. Podle mě záleží na tom, zda se člověk stále přemisťuje, nebo někde chvíli zůstává. Já patřím mezi ty cestovatele, co nějakou dobu setrvávají na jednom místě. Pravda, někdy se přemisťuji častěji, ale je to stále vyvážené a v pohodě.

Co je pro tebe nejtěžší, když se vrátíš odněkud ze zahraničí?

Nedávno jsem se vrátil z Bali a je mi pořád hrozná zima. Tam se teploty pohybují okolo 30℃ až 35℃ a na to si člověk hezky zvykne. Velkou výhodu vidím v časovém posunu. Dobře se mi zde pracuje. Než se lidé v České republice vzbudí, a začnou se mnou řešit nějaké věci, já mám už značnou část práce hotovou.

Co bys poradil lidem, kteří se právě teď chystají napsat knížku?

Ať se někam zavřou a tam na tom usilovně pracují. Nejlepší jsou místa, kde nefunguje internet. Nic tě tam neruší a ty se můžeš plně koncentrovat.

Další věc je zajistit si dobrou logistiku a distribuci. Určitě se cenově nevyplatí řešit balení a odesílání knížek na vlastní pěst. Stojí to strašně moc času, který můžeš investovat do potřebnějších věcí. Třeba do toho, jak postavit web, aby knihu lépe prodával a do propagace.

 

Tak co? Inspiroval vás Petr k vydání vaší knihy? Napište nám na podpora@elmsservice.cz nebo zavolejte na 724 546 526 a my vaše dílo pošleme třeba do celého světa.